Dobór odpowiedniego systemu realizacji zawodowych obowiązków w istotny sposób wpływa osiągane wyniki. Każda osoba może wybrać pomiędzy hybrydowym a zdalnym systemem pracy. Warto znać wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Praca zdalna
Wykonywanie zadań służbowych w domu pozwala zorganizować swój czas zgodnie z własnymi preferencjami. Pracy nie trzeba bowiem wykonywać w odgórnie narzuconym systemie zmianowym. Zdalny system pozwala również na realizację zawodową bez ograniczeń przestrzennych. Pracę można bowiem wykonywać w domu, kawiarni, bibliotece lub czytelni. System zdalny pozwala na ograniczenie wydatków związanych z dojazdami do firmy. Właściciel przedsiębiorstwa, który nie traci pieniędzy na zakup sprzętu dla swojego pracownika, nierzadko jest w stanie zapłacić więcej za zlecony projekt. Nie jest to jednak reguła. Należy zaznaczyć, że praca w domu nie stanowi idealnego rozwiązania dla każdej osoby. Taka forma wymaga bowiem dużej samodyscypliny. Osoba, pracująca w domu, musi sama pilnować wszystkich terminów i dobrze rozplanować kolejny etapy wykonywania zleconych projektów. Duże wyzwania stanowi ponadto oddzielenie sfery służbowej i prywatnej. Osoby, posiadające rodzinę, muszą także liczyć się z tym, że wykonywanie zadań w komfortowej ciszy nierzadko jest dość utrudnione.
Praca hybrydowa
System mieszany, podobnie jak moduł zdalny, pozwala na zaoszczędzenie środków finansowych. Brak konieczności codziennych dojazdów do pracy umożliwia ponadto poświęcenie czasu na inne, pozazawodowe aktywności. Dla wielu osób wykonywanie służbowych obowiązków w przestrzeni domowej korzystnie wpływa na koncentrację. Projekty realizowane są zatem z większą wydajnością. System hybrydowy nie jest jednak szczegółowo regulowany przez Kodeks Pracy. Wiele praw i obowiązków nie przystaje do aktualnej sytuacji osób, wykonujących swoje zdania w tym module. System hybrydowy utrudnia również nawiązanie trwałych relacji z członkami zespołu przedsiębiorstwa.
System pracy powinien być dostosowany do możliwości oraz indywidualnych upodobań danej osoby. Przed wyborem odpowiedniego trybu należy wziąć pod uwagę wady i zalety konkretnego rozwiązania.