Rozwód dla nikogo nie jest przyjemną sprawą. Szczególnie, jeżeli chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, podział majątku, bądź o ustanowienie opieki nad dzieckiem. Dlatego niezbędnym pomocą w takim przypadku może okazać się wsparcie adwokata.
Jaki sąd jest właściwy w sprawach o rozwód?
W sprawach o rozwód właściwy jest sąd okręgowy I instancji. Pozew o rozwód należy złożyć w obrębie tego sądu, w którym małżonkowie posiadali ostatnie, a zarazem wspólne miejsce zamieszkania, bądź do tego sądu, w którego okręgu jedno z nich ma w dalszym ciągu miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Natomiast może zdarzyć się także taka sytuacja, że wystąpi brak takiej podstawy. Wtedy pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego I instancji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Z kolei, gdy takiej podstawy ponownie nie ma to w ostateczności pozew składa się do sądu okręgowego I instancji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda, a więc strony, która taki pozew wnosi.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie może zostać przeprowadzony, gdy wystąpi kilka wariantów, do których można zaliczyć:
- winę obu stron,
- wyłączną winę męża,
- wyłączną winę żony.
Aby rozwód został był z orzeczeniem o winie należy przedstawić sądowi odpowiednie dowody, które będą taką winę udowadniać. Do jednych z najczęściej przedstawianych dowodów są zeznania świadków, ale również informacje, które zostały zgromadzone w sposób prywatny (np. nagrania, korespondencja). W obecnych czasach coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód z orzeczeniem o winie, ponieważ płynie z tego kilka korzyści, do których można zaliczyć przede wszystkim ustanowienie alimentów. Sądy w Polsce rzadko orzekają o przyznaniu alimentów w związku z tym warto skorzystać w takiej sytuacji z pomocy jaką oferuje adwokat.
Rozwód, a podział majątku
W sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu to podział majątku automatycznie ustaje, a małżonkowie mają możliwość wnieść o podział majątku, który został zgromadzony podczas trwania małżeństwa. Należy zaznaczyć, iż za wspólny majątek traktuje się przede wszystkim:
- świadczenie socjalne,
- dochody z majątku wspólnego,
- dochody z majątku osobistego małżonków,
- wynagrodzenie za pracę,
- dochody z działalności gospodarczej.
Do jednych z najczęściej występujących problemów podczas podziału majątku zalicza się określenie tego, co wchodzi dokładnie w jego skład. W takich sytuacjach dość często nie dochodzi do precyzyjnych rozstrzygnięć sądu. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków ciężko jest określić, który z małżonków oraz w jakim zakresie przyczynił się do zakupu samochodu, bądź sprzętu elektronicznego.
Rozwód, a ustanowienie opieki nad dzieckiem
Ustanowienie opieki nad dzieckiem uznawane jest za jeden z obligatoryjnych problemów w przypadku spraw o rozwód. Kontakty rodzicielskie uzależnione są od kilku czynników. Do jednej z głównych kwestii, o który sąd opiera swoją decyzję jest zakres praw rodzicielskich posiadanych przez rodziców. Według obowiązującego w Polsce prawa jest możliwość:
- powierzenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców – w takiej sytuacji zostaje ograniczona władza rodzicielska drugiemu rodzicowi,
- powierzenia władzy rodzicielskiej obojgu rodziców,
- zawieszenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców,
- zawieszenia władzy rodzicielskiej obojgu rodziców,
- ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców,
- ograniczenia władzy rodzicielskiej obojgu rodziców,
- pozbawienia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców,
- pozbawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodziców.