
Każdy początkujący inwestor musi dokonać wyboru odpowiedniego domu maklerskiego. Jest to niezbędne do uruchomienia rachunku maklerskiego. Trzeba się przy tym kierować indywidualnymi przesłankami, mając przy tym na uwadze również kilka innych ważnych kwestii.
Jaka jest definicja domu maklerskiego?
Poprzez dom maklerski należy rozumieć instytucję finansową, która posiada zezwolenie organu nadzoru na wykonywanie pewnych czynności stanowiących działalność maklerską. Obowiązujące w Polsce przepisy bardzo precyzyjnie określają, w jakiej formie możliwe jest utworzenie domu maklerskiego. W tym kontekście mówi się o spółkach: akcyjnej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, partnerskiej oraz jawnej.
Po co potrzebny jest dom maklerski?
Jak podkreślają eksperci z Prosper Capital, wybór domu maklerskiego jest niezbędny z uwagi na założenie rachunku inwestycyjnego (maklerskiego), bez którego nie ma opcji inwestowania na giełdzie. Rachunek umożliwia realizowanie zleceń transakcji kupna oraz sprzedaży instrumentów finansowych. W imieniu domu maklerskiego transakcji na giełdzie dokonują maklerzy upoważnieni do tego przez określoną instytucję.
Jakie są kryteria wyboru domu maklerskiego?
Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze domu maklerskiego jest częstotliwość transakcji, jakie zleca inwestor. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że za każde zlecenie giełdowe pobierana jest prowizja. Oczywiście sposób składania zleceń ma tu też niebagatelne znaczenie – najwięcej płaci się za te zlecane telefonicznie oraz osobiście. Najniższe prowizje naliczane są od zleceń składanych online. Istotny jest ponadto minimalny próg kwotowy – jest to informacja cenna w szczególności dla mniejszych inwestorów niedysponujących dużym kapitałem. Ponadto koniecznie należy sprawdzić, jakiej wysokości opłaty pobiera dom maklerski za prowadzenie rachunku. Różnice w zakresie ofert poszczególnych instytucji bywają dość znaczące, dlatego trzeba je porównać pod kątem zawartości oraz cen.