Aby sąd, zgodnie z literą prawa, mógł zasądzić rozwód małżonków w trakcie toczącej się sprawy rozwodowej, musi stwierdzić z całym przekonaniem wystąpienie pełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Jeżeli warunek ten nie został spełniony sąd nie musi zakończyć rozprawy orzeczeniem rozwodu, nawet wówczas, gdy oboje małżonków tego oczekuje. Przesłanką do rozwodu nie musi być też zdrada, nadużywanie alkoholu czy domowa przemoc.
Podział majątku
W trakcie sprawy rozwodowej może, chociaż nie musi, dojść do podziału majątku oraz zasądzenia alimentów. Mogą one zostać również zasądzone w odrębnych postępowaniach przed sądem rejonowym. Warto skorzystać z kancelarii prawnej, która specjalizuje się m.in, właśnie w takich, skomplikowanych i przedłużających się, bo spornych, sprawach. Bez względu na to w jakim trybie zostają one zasądzone, pozostają tym samym podziałem majątku czy świadczeniem służącym do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do nich.
Po jakim czasie można pytać o alimenty?
Podczas sprawy rozwodowej, w wyroku rozwodowym małżonków, którzy posiadają wspólne małoletnie dzieci, sąd musi rozstrzygnąć kwestie alimentów na rzecz owych dzieci oraz, na wniosek jednej ze stron, rozstrzygnąć kwestie zasądzenia lub nie alimentów na rzecz byłego współmałżonka, na którym nie spoczywa wyłączna wina za rozpad małżeństwa.
Alimenty zasądzone podczas rozprawy w wyroku rozwodowym strona, na rzecz której, zostały one zasądzone, może je egzekwować od momentu uprawomocnienia się wyroku w sprawie. Czyli do tego momentu uprawniona strona nie ma ani prawa ani możliwości do ich wyegzekwowania. Ponadto osoba uprawniona nie może ubiegać się o alimenty, w jej rozumieniu zaległe, za okres trwania czy przedłużającego się postępowania rozwodowego.
Adwokat rozwód Katowice w sprawach o alimenty
Jakie są zatem możliwości uzyskania środków finansowych na utrzymanie dzieci w trakcie trwania przedłużającego się procesu rozwodowego? Jakie narzędzia posiada adwokat, by wyegzekwować środki na zapewnienie bytu dzieciom rozwodzących się małżonków, szczególnie wtedy, gdy strona opiekująca się dziećmi dysponuje ograniczonymi funduszami?
I tu należy podkreślić rolę adwokata rozwodowego, który na podstawie art. 753 k.p.c. może wystąpić o udzielenie zabezpieczenia alimentacyjnego na małoletnie dzieci jeszcze w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Powstaje zatem obowiązek udzielenia zabezpieczenia na rzecz dzieci lub rodziny ,i w ten sposób osoba uprawniona do alimentów/opiekun dzieci, uzyskuje środki na utrzymanie jeszcze w trakcie sprawy rozwodowej, bez względu na jej stopień skomplikowania i czas trwania.
Jeżeli zdarzy się, że w ostatecznym orzeczeniu rozwodowym zostanie zasądzona wyższa kwota niż ta, która była wniesiona w trakcie postępowania, osoba uprawniona nie może wystąpić o jej wyrównanie za wcześniejszy okres.
Każde większe miasto posiada swoje kancelarie specjalizujące się w różnych dziedzinach. Wyszukując odpowiedniej warto zapytać zaufanych znajomych lub skorzystać z internetu. Warto też przeczytać opinie. Przykładowa oferta kancelarii specjalizującej się w rozwodach w Katowicach dostępna jest na https://gaworkancelaria.pl/rozwod-katowice/.