Popularne studia zawsze są oblegane przez absolwentów szkół średnich. Liczba miejsc na poszczególnych wydziałach jest ograniczona. Szansa na dostanie się na studia w wymarzonym kierunku może być wysoka, jeżeli będziemy mieć dobre wyniki z egzaminu maturalnego.
Co zdawać na maturze, by zwiększyć szansę dostania się na kierunek ekonomia?
Podstawowych przedmiotów na egzamin maturalny nie wybieramy. Matematyka, język obcy nowożytny, język polski są obowiązkowe, więc dobrze by było, aby miały w miarę wysokie oceny. Dodatkowo na przyjęcie na studia w USOS UwB może zaważyć przedmiot dodatkowy, który jest w szczególności brany pod uwagę. Zatem, myśląc o kierunku ekonomicznym, powinniśmy dobrze zdać z wybranego przedmiotu dodatkowego, jak:
- WOS;
- matematyka;
- geografia;
- historia.
Pomocne mogą się okazać wysoko punktowane miejsca w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, ale największą szansę na dostanie się na studia w tym przypadku mają finaliści owych olimpiad i konkursów.
Co nas czeka na kierunku ekonomia?
Jeżeli dostaniemy się na studia w USOS UwB, czeka na nas wytężona praca. Będziemy uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Po każdym semestrze niektóre przedmioty wystarczy tylko zaliczyć, z innych zdać egzamin. Będziemy uczyć się przedmiotów:
- ogólnych,
- podstawowych,
- kierunkowych,
- specjalistycznych.
Przedmioty wykładane są w języku polskim oraz angielskim. Nauka na studiach I stopnia trwa 3 lata.
Jakie konkretne przedmioty przewiduje kierunek ekonomia I stopnia?
Przedmioty ogólne, z jakimi się zetkniemy na kierunku ekonomia to historia gospodarcza, technologia informacyjna, język angielski, ochrona własności intelektualnej, w-f. Do przedmiotów podstawowych zostały zaliczone: matematyka, statystyka opisowa, ekonometria, mikroekonomia, makroekonomia, elementy prawa dla ekonomistów, międzynarodowe stosunki gospodarcze, organizacja i zarządzanie, podstawy rachunkowości.
USOS UwB przewiduje także przedmioty kierunkowe, w skład których wchodzą polityka społeczna i gospodarcza, geografia ekonomiczna, demografia, gospodarka przestrzenna, ekonomia (środowiska, integracji gospodarczej i gospodarki żywnościowej oraz przedsiębiorstwa), finanse publiczne i lokalne, metody oceny projektów inwestycyjnych.
Przedmioty specjalistyczne są podzielone, w zależności od wybranej specjalizacji. Można wybrać jedną specjalizację spośród trzech:
- rachunkowość i finanse przedsiębiorstw,
- przedsiębiorczość i innowacje,
- logistyka w biznesie.
W każdej specjalizacji jest po 11 przedmiotów.
Co po ukończeniu studiów I stopnia?
Po ukończeniu studiów I stopnia możemy już iść do pracy. Będziemy już dobrze przygotowani w wybranych przez nas specjalnościach, popartych wiedzą teoretyczną i praktyczną z przebytymi 4 tygodniowymi praktykami w odpowiedniej placówce ekonomicznej. Dowodem o ukończeniu studiów jest pozytywnie przeprowadzona praca dyplomowa i zdany z niej egzamin przed komisją.
Zatrudnienie znajdziemy w placówkach państwowych oraz w sektorze prywatnym. Będzie to praca biurowa, związana z ekonomią, a więc w każdych korporacjach, przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych i pożyczkowych oraz ubezpieczeniowych, własny biznes itp.
Jeżeli chcemy kontynuować naukę, mamy możliwość ubiegania się w USOS UwB na studia II stopnia.
Jak wygląda nauka na kierunku ekonomia na studiach II stopnia?
Studia II stopnia na kierunku ekonomia trwają 2 lata, a ich ukończenie będzie stanowić tytuł magistra, który otrzymamy po specjalistycznej pracy dyplomowej.
Jeśli chodzi o przedmioty, których będziemy się uczyć, są one podzielone w podobny sposób, jak na studiach I stopnia. Obejmują jednak tylko przedmioty, podstawowe i kierunkowe. Do wyboru są 4 specjalizacje:
- rachunkowość i podatki;
- przedsiębiorstwo na rynku;
- przedsiębiorstwo innowacyjne;
- logistyka międzynarodowa.
W każdej specjalizacji jest po 6 przedmiotów, z wyjątkiem trzeciej (przedsiębiorstwo innowacyjne), gdzie przewidzianych jest 7 przedmiotów. Seminarium magisterskie podzielone jest na 3 części.
Po ukończeniu studiów USOS UwB na kierunku ekonomia II stopnia, możemy liczyć na wyższą pensję w tych samych sektorach pracy co po studiach I stopnia. Możemy również ubiegać się o studia podyplomowe i doktoranckie, a po doktoranckich mamy otwartą drogę np. do pracy ze studentami.
Autor tekstu:
Beata Goździk, copywriter,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
o młodzieży stojących przed dylematem,
jak pokierować swoim losem po szkole średniej.
Lektorka audiobooków.
Źródła:
- https://weif.uwb.edu.pl/uploads/tiny//62/Aktualno%C5%9Bci/ES1.pdf,
- https://weif.uwb.edu.pl/uploads/tiny//62/Aktualno%C5%9Bci/ES2_1.pdf,
- https://weif.uwb.edu.pl/plany-studiow-2020-2021,
- https://usosweb.uwb.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=0700-BS1-1AL,
- https://usosweb.uwb.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=0700-BS1-1AL.
Ekonomia jest kierunkiem, który pozwoli znaleźć w przyszłości dobrze płatną pracę. Jest to lżejszy od Finansów kierunek, ale cięższy od Zarządzania i Informatyki. Myślę, że warto go wybrać.