Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ) cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, co wynika w głównej mierze z coraz szerszej oferty w tym zakresie. To interesująca forma wspólnego inwestowania, która ma wiele zalet.
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte – co to jest?
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte stanowią jedną z opcji zbiorowego pomnażania kapitału bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy na temat rynków finansowych. Ich działalność polega na lokowaniu środków pieniężnych, które zostały zgromadzone poprzez propozycje nabycia certyfikatów inwestycyjnych. Są one oferowane na dwa sposoby, a mianowicie w trybie publicznym lub niepublicznym.
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte i Fundusze Inwestycyjne Otwarte – różnice
Ograniczona liczba uczestników, którzy mogą przystąpić do funduszu, to kluczowa różnica pomiędzy Funduszami Inwestycyjnymi Zamkniętymi a Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi. W funduszach zamkniętych tytułami uczestnictwa są certyfikaty Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych będące papierami wartościowymi. Eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital przypominają, że certyfikaty są niepodzielne oraz są przedmiotem wtórnego obrotu – tak samo jak akcje. Z kolei w funduszach otwartych wygląda to tak, że inwestorzy otrzymują jednostki uczestnictwa – z uwagi na to, że są one podzielne, można nabyć dowolną ich ilość.
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte – dla kogo?
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte to oferta adresowana do inwestorów, którzy spełniają określone wymogi – z tego względu objęte są znacznie łagodniejszymi obostrzeniami niż ma to miejsce w przypadku Funduszy Inwestycyjnych Otwartych. Należy podkreślić, że uczestnicy funduszu nie ponoszą odpowiedzialności za jego zobowiązania
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte – jak nabyć certyfikaty?
Jedną z metod nabycia certyfikatów Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych jest ich zakup na rynku pierwotnym, kiedy są emitowane. Drugi sposób to kupno na rynku wtórnym – czyli np. na giełdzie, niemniej odnosi się to jedynie do wybranych FIZ-ów.